Царовска: Пензионерите можат да бидат работно ангажирани, но пензијата ќе мирува

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на пратеничко прашање од пратеникот Илија Николовски од Партија на обединети пензионери и граѓани на Македонија за измените на Законот за ПИОМ, рече дека сите пензионери кои решиле да ја примаат својата пензија може да бидат ангажирани согласно Законот за работни односи член 252 по авторски договор и со тоа може да продолжат да работат.

– Не може да има два паралелни процеси. Едниот да биде исплата на пензија, а другиот лицето активно да биде пријавено како работоспособно лице. Во Македонија пензионирањето се остварува со 62 и 64 години со тенденција да имаме што поголем број млади лица во работните позиции, но со цел искористување на капацитетот на пензионираните лица се дава можност и тие да бидат ангажирани, рече Царовска.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.12.2018 - 15:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега