Инвестиции за чиста енергија и индустриски менаџмент

Канцеларијата на УСАИД во Македонија од денеска започнува со проекти за инвестиции во чиста енергија и за индустриски менаџмент, на кои е предвидено присуство на вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, министерот за економија Ваљон Сарачини и амбасадорот на САД во Скопје, Пол Волерс.

е се спроведат повеќе активности за поедноставување на процесот за развој на проекти и инвестиции во обновливи извори на енергија кои ќе бидат фокусирани на поддршка на македонската Влада за унапредување на правната рамка за планирање, иницирање и спроведување процеси и процедури за намалување на емисијата на стакленички гасови со цел да се унапреди економскиот развој, да се подобри управувањето со животната средина и да се постигнат развојните цели.

04.12.2013 - 09:43
Фото: 
тхинк.мк

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега