Сараево од сега и во Вселената

Главниот град на Босна и Херцеговина од сега се наоѓа во Вселената! Сепак, не станува збор за „лансирање на градот“, туку за именување на еден астероид според Сараево 

Имено, астрономите од „Ле Сагра“ од Шпанија му понудиле на сараевското Астрономско друштво „Орион“ да именува еден новооткриен астероид, па боснаските астромоми решиле да му го дадат името „Сараево“.

- Годинава кога славиме 50 години од модерната астрономија, ни припадна честа да му дадеме име на новооткриениот астероид, изјави сараевскиот астрономот Мухамед Муминовиќ .

20.12.2013 - 11:45

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега