Црногорски весници со празни страници во знак на протест

Два црногорски весници „Дан“ и „Вијести“ денеска од печат излегоа со празни трети страници во знак на протест против насилството врз новинарите во Црна Гора.

Третите страници на двата весника денеска беа празни и затемнети, а долу беше напишано појаснувањето: „Така изгледа Вашето право да бидете информирани, кога оние кои Ве информираат се подложни на репресии. Стоп на репресиите врз новинарите“.

Управниот совет на Здружението на новинари на Црна Гора на 15 јануари побара оддржување генерален штрајк во знак на протест против насилството и попречувањето на работата, како и против поткопувањето на новинарските и човековите слободи.

17.01.2014 - 12:56

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега