Добил казна затвор зошто исмејувал монах

Филипос Лоизос од Грција , отворил страница на Фејсбук за исмејување на православниот монах Пајсија Светогорски, прогласен е за виновен за богохулење и е осуден на десет месеци затвор.

Повеќе илјади Грци на Фејсбук изразија незадоволство поради апсењето на 28-годишниот Лоизос во 2012 година, кој иметот на монахот Пајсија (Paisios) го замени со името на традицоналното грчко јадење од тестенини и мелено месо (pastitsios)

"Тој само се занимаваше со сатира во земја каде сатирата е родена", изјави адвокатот на Лоизос, додавајќи оти немал намера да ја навреди Грчката православна црква.

Отец Пајсиј во Грција е многу почитуван поради духовното учење, а некои негови приврзаници тврдат дека тој бил видовит. Пајсиј почина во 1994 година.

Лоизос е обвинет за бавреда на религијата и злонамерно богохулење, а против него е подигнато обвинение откак случајот во грчкиот Парламент го изнесе пратеник од десничарската партија Златна зора.

17.01.2014 - 16:41

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега