Тажна репортажа за веселите луѓе од Источна Македонија

Четврт век живот ми беше потребен барем за момент да ја разгледам Источна Македонија, веројатно најнепознатиот дел на голем број граѓани, не само на Скопје, туку и на цела Македонија. А и како да не е така, кога буквално се отсечени од “светот”, со “патишта” да си ја искршиш колата после 20-от километар, без автобуски врски со западниот и југозападниот дел од државата, без речиси никаква железничка конекција и сл.

Не дека и овој пат лично по сопствена заслуга го разгледував истокот, но кога постоеше опција Берово-Скопје преку Виница или преку Делчево, одма ја одбравме втората. И како основец кој се радува на екскурзија у октомври, така и ние се сместивме на првите две места кои уредно си ги резервиравме и правец назад кон Скопје преку “освојување” на мистичните, за нас скопјани, делови од Источна Македонија. Но, пред да прелистате со маусот преку сликите, вреди да се истакнат три карактеристики за луѓето од овој регион:

 

Целиот пост прочитајте го на блогот на 23ка

Категоријата БЛОГЕРАЈ има за цел да ја развива слободната мисла и да ги поттикне читателите својот став да го искажат јавно. Се превземаат главно теми поврзани со политката, социјалата и актуелните настани. 
Редакцијата на Press24 го превзема само воведот на авторот, а за целиот текст читателите ги упатуваме на оригиналниот линк. Редакцијата на Press24 не секогаш ги дели ставовите со оние на авторот на постот.
Сите заинтересирани блогери кои сакаат нивниот пост да биде објавен во оваа рубрика може да го контактираат уредникот на aleksandar@press24.mk

25.01.2014 - 01:33

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега