Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика вчера донесе одлука со која од полноќ поскапувеа нафтените деривати.

Согласно одлуката на РКЕ, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 1,50 ден/лит. За два денари поскапеа бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1).

Цената на дизел горивото од полноќ се зголеми за 2,5 денари, а мазутот М-1 НС, се зголемува за 1,040 ден/кг.

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 82,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 85,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 76,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 75,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 46,720 (денари/килограм)

25.06.2024 - 09:14

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега