Откријте како најлесно да заштедите според хороскопскиот знак


Експертите напоменуваат дека за трошоците треба однапред да се размислува, а особено важен момент е почетокот на годината. А ако им се верува на ѕвездите, постојат одредени методи за спасување кои се ефективни за секој астролошки знак поединечно.

 

Ова е најдобриот совет за штедење за секој хороскопски знак.

Овен

 

Правило 30 дена

Трпението генерално не е вашата предност, но предвидливоста и воздржаноста можат да ви помогнат да заштедите пари и да направите разлика помеѓу вистинска потреба и привремена потреба.

Доколку размислувате да купите нешто што не е неопходно за вашето секојдневно функционирање, запишете го и оставете го списокот на страна 30 дена.

Ако во ова време заборавите сè или откриете дека не ви треба, ќе заштедите пари и ќе ја задржите контролата над финансиите.

Бик

Еден ден во неделата - нула потрошувачка

Често знаете да трошите чисто за да ги задоволите вашите каприци, па затоа е препорачлив предизвик да одвоите еден ден во неделата за нула трошење. Дефинитивно ќе треба да планирате однапред, особено за подготовка на храна, но обидете се да не потрошите ниту цент цел ден. Обидете се да ги соберете вашите дела и да видите колку задоволство можете да добиете од она што веќе го имате.

Близнаци

Посебна штедна книшка

Во зависност од вашата личност, можеби не е лоша идеја да размислите за чување на вашата штедна сметка целосно одвоена од вашата тековна сметка.

На овој начин ќе си поставите јасни граници и ќе создадете можност да потрошите помалку, а можеби и да заштедите нешто.

Рак

Нарачајте намирници преку Интернет

Раковите често знаат да ги удават емоциите преку храната и на тој начин да потрошат пари на се и сешто, иако можеби нема толкава потреба за тоа. Многу Ракови сакаат да се задоволуваат себеси и другите подготвувајќи оброци, а нарачувањето намирници преку Интернет ви овозможува сепак да го правите тоа, но со подобра контрола на буџетот.

Освен што заштедува време и енергија, претходно нарачувањето преку интернет наместо во продавница, ви заштедува од искушението да додадете повеќе во вашата количка отколку што ви треба.

Лав

Месечен надоместок

Можеби изгледа невообичаено, но одвојувањето на одредена сума еднаш месечно за мала желба може да ви помогне да ја преземете контролата, да го спречите импулсното купување и да заштедите за она што навистина ќе ви треба.

Девица

Создадете свој принцип

Девиците се повеќе подготвени од кој било друг знак да совладаат некоја вештина и да не плаќаат некој друг да го направи тоа наместо нив. Од упатства за подобрување на домот на YouTube до совети за шиење, лесно можете да правите сè и во исто време да заштедите пари.

Вага

Помош од пријател

Можете да се потпрете на вашиот инстинкт да споделувате и тргувате со другите и да креирате план за одговорност за штедење. Најдете некој кому му верувате или експерт и направете план за трошење во договор со него.

Вагите генерално не се склони кон конфликти, па нема да има проблем дури и ако таа личност предупреди дека ја преминувате границата во одреден момент.

Шкорпија

Правилото 50/15/5

За Скорпиите, многу финансиски експерти препорачуваат едноставна стратегија за распределба и планирање на приходите - трошете 50 отсто од парите на неопходни работи, обидете се да заштедите 15 отсто и оставете пет отсто за итни, непланирани трошоци. Останатите 30 проценти можете да ги потрошите на што сакате.

Стрелец

Планирајте ги вашите трошоци рационално

Дали сакате да патувате и за тоа време да најдете некој да се грижи за вашето домашно милениче за пари? Размислете за попристапни опции ако сте многу на пат, што е во вашата природа.

Потпрете се на помошта од пријателите или соседите или да ги организирате вашите планови поинаку.

Јарец

Размислете за купувањето на поинаков начин

Јарците сакаат убави нешта, веруваат дека добрите работи се купуваат еднаш и за последен пат. Но, исто така, би можеле да потрошите помалку и да заштедите пари ако барате убаво интересно парче, да речеме, на битпазар или антикварница.

Водолија

Рационална потрошувачка

Не би било лошо доколку Водолиите посветат повеќе внимание на советите на стручњаците кои посочуваат мали трикови кои можат да заштедат многу пари. На пример, исклучете ги малите апарати за домаќинство кои не ги користите постојано кога не ви се потребни.

 

Така, со неколку мали промени можете да постигнете големи резултати.

Риба

Некој друг пример

Добар совет е да ги погледнете оние на социјалните мрежи кои веќе со пример покажале како да заштедите пари без многу труд.

Секогаш како сунѓер ги впивате туѓите примери и на тој начин брзо ќе ги совладате основните трикови, кои ќе ви помогнат да потрошите помалку.

16.04.2024 - 22:31

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега