Петков: Добрата опција е да имаме Влада до четврток или петок

За неколку дена Бугарија може да има нова влада, истакна денеска копретседавачот на „Продолжи промената“ Кирил Петков, јавуваат бугарските медиуми.

Ова ќе биде можно ако се оствари оптимистичката прогноза на партиите во идната коалиција. Очекувањата се дека Петков ќе биде новиот премиер на Бугарија.

 Вечерва, конечниот документ за коалицискиот договор ќе биде испратен во седиштето на партијата. Ќе имаат неколку дена да го одобрат.

-На почетокот ќе им дадеме заслуга на довербата. Ако недостасува добра работа или уште поопасна - отстапувајќи настрана од нашата главна политика на нулта толеранција во врска со корупцијата - нема да има чадор, без оглед од која коалициска сила доаѓаат, рече Петков.

Сѐ уште не е јасно дали лидерите на другите партии ќе бидат дел од извршната власт во Бугарија. Досега предложени се само Бојко Рашков за министер за внатрешни работи и Асен Василев за министер за финансии.

05.12.2021 - 12:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега