Poly Network им понуди 500.000 долари награда на хакерите што им ограбија 610 милиони

Poly Network, платформата за крипто -валута, која загуби 610 милиони долари при хакирањето претходно оваа недела, денеска потврди дека му понудила на хакерот или хакерите „награда за откривање грешка“ од 500.000 долари.

Во соопштението му се заблагодариле на хакерот - кој го нарекле „бела шапка“, секторски жаргон за етички хакер кој генерално има за цел да ги открие сајбер -ранливостите - кој го вратил најголемиот дел од средствата за „да ни помогне да ја подобриме безбедноста на Poly Network “.

Мрежата, исто така, соопштила дека се надева дека „Г -дин Бела шапка“ ќе придонесе за континуираниот развој на блокчејн секторот со прифаќање на наградата од 500.000 американски долари, што ја понудивме како дел од преговорите околу враќањето на дигиталните монети.“

Во соопштението не се прецизира формата во која ќе му ги платат 500.000 долари. Се наведува дека хакерот одговорил на понудата, но не кажале дали била прифатена.

13.08.2021 - 23:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега