Притвор за службениците кои дозволиле осуден за убиство да избега од Идризово

Уапсените затворски службеници во вчерашната акција на полицијата и обвинителството добија притвор и мерки на претпазливост. Шестемина кои го дозволиле бегството на затвореникот осуден за убиство заработија едномесечен притвор, а останатите 11мина кои цела недела дозволувале затвореникот да шета, добија мерки на претпазливост.

Судот им ги одзема патните исправи, забрането им е да го напуштаат домот, а добиле и обврска за повремено пријавување кај надлежен државен орган.

За сите обвинителството води истрага под сомнеж дека сториле кривични дела овозможување бегство и незаконско ослободување на осудено лице. За овие кривични дела, од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција појаснуваат дека се предвидени затворски казни до 10 години. 

16.04.2024 - 12:44

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега