Се продава познатото студио за видео игри за речиси милијарда долари

Познатото студио за видео игри Codemasters наскоро би можело да премине во сопственост на компанијата Take-Two Interactive.

Најпознати во светот на тркачките видео игри, во портфолиото на британското студио Codemasters се наоѓаат одлични наслови како Dirt Rally, но и лиценци за Formula 1.

 

Моменталната понуда на компанијата Take-Two изнесува 973 милиони долари. И натаму не е ништо дефинитивно договорено, но како што пренесува PC Gamer, двете компании се пред постигнување на договор.

 

Неодамна Codemasters ја најавија својата најнова видео игра Dirt 5.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.11.2020 - 23:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега