Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Израел ја критикуваше шефицата на агенцијата за деца на ОН откако таа го осуди сексуалното насилство извршено од милитантите на Хамас врз жените за време на нападот на 7 октомври. Израелските власти велат дека реакцијата на Кетрин Расел, извршната директорка на УНИЦЕФ е недоволна и дека тоа е резултат на меѓународен притисок.

Расел денеска на социјалните мрежи напиша дека „изјавите за сексуално насилство се ужасни“. „Преживеаните треба да бидат слушнати, поддржани и згрижени. Нивните приказни мора целосно да се истражат. Ние го осудуваме родовото насилство и сите форми на насилство врз жените и девојчињата“, рече таа.

Лиор Хајат, портпарол на израелското Министерство за надворешни работи, рече дека оваа изјава е недоволна и дека доаѓа предоцна. „Беа потребни речиси два месеци УНИЦЕФ да зборува за израелските жртви… И само по меѓународна кампања и притисок“, рече Хајат, пренесува „Гардијан“.

„Фактот што Расел не ја споменува терористичката организација Хамас е уште еден начин да се затворат очите пред нејзините злосторства. Со тоа што не го спомна Хамас, таа ги легитимираше нивните постапки“, додаде тој.

06.12.2023 - 21:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега