Скопјани излегоа на протест против поскапувањето на струјата

Скопјани денеска излегоа на протест против поскапувањето на електиричната енергија од 7,4 отсто.

Бараат да се намали цената на струјата за 46 проценти, да се распушти Регулаторната комисија за енергетика, намалување на данокот од 18 на 5 отсто, како и формирање независно собраниско тело кое ќе ја регулира услугата која граѓаните ја добиваат.

Освен во Скопје, протести во моментот се одржуваат и во Куманово, Гостивар, Тетово, Кичево и Дебар.

Демонстрантите најавуваат и радикализирање на протестите доколку нивните барања не се исполнат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.08.2020 - 19:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега