ТикТок најсимнувана апликација во светот минатата година

ТикТок е прогласена за најсимнувана апликација во светот во 2020 година од страна на компанијата за дигитална анализа „Еп Ени“ (App Annie), со што го зазеде местото на Фејсбук Месинџер (Facebook Messenger).

Платформата за споделување на видеа е единствената апликација што се најде во „топ 5“ на листата најсимнувани мобилни апликации, која не е во сопственост на „Фејсбук“. Апликациите на „Фејсбук“ постојано доминираат на оваа листа откако истражувањето почнало да се спроведува во 2018 година.

Популарноста на ТикТок почна вртоглаво да расте од почетокот на пандемијата, па апликацијата стана најголем тренд во Европа, Јужна Амерка и САД.

Нејзината популарност во САД растеше и покрај заканите од поранешниот американски претседател Доналд Трамп дека ќе ја забрани апликацијата во САД. Неговата администрација тврдеше дека ТикТок претставува закана по националната безбедност бидејќи кинеската влада имала пристап до податоците на корисниците. Од ТикТок постојано ги негираа обвинувањата.

 

10.08.2021 - 23:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега