Тошковски се сретна со австрискиот колега: Продолжува соработката за борбата против илегалната миграција

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски остварил билатерална средба со неговиот австриски колега Герхард Карнер на маргините на Министерската конференција на Салцбуршкиот форум кој се одржува денеска и утре во Австрија.

На средбата, соопшти МВР, Карнер му го честитал назначувањето на Тошковски, истакнувајќи ја важноста на традиционално добрите односи меѓу двете држави.

-Министрите се согласија за продолжување и зајакнување на соработката, особено во заедничкото справување со миграциските текови и борбата против илегалната миграција и криумчарењето на мигранти. Оваа соработка е од суштинско значење за одржување на стабилноста и безбедноста во регионот, како и за ефективното управување со предизвиците што произлегуваат од миграциските кризи, информира МВР.

Министерот Тошковски изразил благодарност за помошта и поддршката што сојузното министерство ја дава на нашата држава.  Посебно го истакнал значењето на претходниот билатерален договор и заедничките операции со Фронтекс, кои, како што навел, значително придонесуваат за подобрување на безбедносната состојба и ефикасното справување со имиграционите предизвици

25.06.2024 - 20:07

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега