Трамп порача: Ова е најголемата грешка во историјата на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп ја нарече одлуката на Вашингтон за испраќање армија на Блискиот исток, најголема грешка во нејзината историја.

„Одлуката да се испратат сили на Блискиот исток и да се интервенира во конфликтот на Блискиот исток беше најголемата грешка во историјата на нашата земја. Ова е мое мислење“, рече Трамп.

Претходно, американскиот претседател неколкупати изјави дека Соединетите држави имаат намера да ја прекинат политиката на „бескрајни војни“ и дека сакаат да воспостават партнерски односи со државите, наместо  ривалство.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.08.2020 - 20:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега