(ВИДЕО) Костовски: Откако станавме членка на НАТО привлековме многу странски инвестиции

Денеска одбележуваме три години од зачленувањето во НАТО, најголемиот и најмоќниот безбедносен сојуз во светот, истакна пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски.

„Во 2020 Собранието го усвои Северноатлантскиот протокол со што беше остварен последниот чекор кон зачленувањето во НАТО. Со тоа, парламентарното мнозинство, Владата и институциите предводени од СДСМ ја остварија една од двете стратешки цели на државата. Членството во НАТО донесе безбедност и сигурност на државата но и просперитет и нови можности за развој. Со станувањето на 30та земја членка на НАТО и нашата економија стана поконкурентна и поатрактивна за нови големи странски инвестиции, а доказ за тоа е и рекордниот износ во 2022 од 735,8 милиони евра директни странски инвестиции“, рече Костовски.

Според него, колку е важно што сме членка на НАТО се покажува и во овој период на руска агресија во Украина.

Оценува дека иако беснее војна на тлото на Европа, ние сме заштитени, со неповредливост на територијалниот интегритет.

„За жал и при реализација на оваа стратешка цел гледавме неодговорно и несериозно однесување од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Сите паметиме како Христијан Мицкоски овде во Собранието не смогна сили не аплаудираше при ратификација на членството во НАТО. Денес истиот тој Мицкоски и истото тоа ВМРО-ДПМНЕ се противат на интеграцијата на државата во ЕУ. Додека СДСМ со коалициските партнери носи државнички одлуки и ги реализира стратешките цели, ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во ниту еден државнички процес, нема донесено ниту една одлука за иднината на граѓаните, рече Костовски.

Додаде дека по реализација на првата, следува остварување и на втората стратешка цел а тоа е полноправно членство во ЕУ.

27.03.2023 - 13:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега