ВИДЕО: Суперкомпјутерот на Хитлер повторно во употреба - направен во 1945 година, а сега го нашле изгубеното упатство за користење

Истражувачите ќе можат да добијат подлабоко разбирање за тоа што се смета за најстар преживеан (дигитален) компјутер во светот откако беше откриен неговиот долгогодишен кориснички прирачник.

Z4, кој е изграден во 1945 година, работи на лентата, зафаќа поголем дел од просторијата и неколку луѓе се потребни за да го работат.

Машината сега се наоѓа во Германскиот музеј во Минхен, но не се користи подолго време.

Архивистот на ЕТХ Цирих, Евелин Бош, го откри упатството меѓу документите на нејзиниот татко во март, според пензионираниот предавач Херберт Брудерер (преку матичната плоча). Рене Бош соработуваше со Швајцарското здружение за аеронаутичко инженерство, кое беше со седиште во Универзитетскиот институт за статистика на авиони и конструкција на авиони. Z4 беше сместен таму во раните 1950-ти.

Меѓу документите на Бош беа забелешки за математички проблеми решени од Z4 и кои беа поврзани со развојот на авионот ловец Р-16. „Тие вклучуваа пресметки на траекторијата на ракети, крилја на авион, треперење на вибрации [и] на носот“, напиша Брудерер во блогот на Здружението на компјутерски машини.

Самиот компјутер има доста историја. Германскиот градежен инженер Конрад Зусе го измислил Z4 под нацистичкиот режим и веројатно е автор на прирачникот, според Брудерер. Во еден момент, нацистите сакале Зусе да го префрли компјутерот во концентрационен логор, каде режимот користел принудна работа за да изгради ракети и летачки бомби. Тој одби и наместо тоа го премести З4 во штала во оддалечен град за да ја чека Втората светска војна.

Математичарот Едуард Штифел подоцна го доби Z4 за Институтот за применета математика ЕТХ Цирих. Поминала неколку години во Француско-германскиот истражувачки институт Сен Луис пред Z4 да биде пренесен во Музејот во 1960 година.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.09.2020 - 12:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега