Во Германија годинава не се очекува гласање за буџетот за 2024 година

 

Германскиот парламент нема да има време да гласа за буџетот на земјата за 2024 година пред крајот на годината, му напиша висок пратеник од Социјалдемократите (СПД) на канцеларот Олаф Шолц во СМС-порака видена од ДПА во четвртокот.

Коалицијата од три партии на Шолц беше под огромен притисок да ја реши буџетската криза на земјата, која уследи по значајната судска одлука со која беа поништени некои од плановите за трошење на владата, забележува германската агенција.

-Иако направивме колку што можеме од наша страна, буџетот за 2024 година веќе не може да се финализира навремено оваа година, напиша Катја Маст, висок пратеник на СПД од фракцијата на партијата во Бундестагот.

Пораката стигна до сите пратеници на СПД, додава ДПА.

07.12.2023 - 23:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега