Зеленски се закани: Украина ќе одговори остро ако Русија ги присвои четирите региони

Украинскиот претседател Володимир Зеленски не е среќен со најавите дека Русија ќе анектира четири украински региони по референдумите на тие територии.

Зеленски кажа дека гласовите на референдумите се безвредни и не ја менуваат реалноста во Украина.

„Територијалниот интегритет на Украина ќе биде вратен. Нашата реакција на признавање на резултатите од Русија ќе предизвика остра реакција“, се закани Зеленски.

29.09.2022 - 17:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега