Зголемени цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар


Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во март годинава се пoголеми за процент на месечно ниво и за 0,1 процент на годишно ниво, објави денеска Државниот завод за статистика. 

Во март во споредба со февруари годинава продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 4,9 проценти,  Трајни производи за широка потрошувачка за 0,2 проценти и Нетрајни производи за широка потрошувачи за 1,5  проценти.

Во споредба со март минатата година продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 0,2 проценти, Трајни производи за широка потрошувачка за 4,8 проценти и Нетрајни производи за широка потрошувачи за 6,9 проценти.

29.04.2024 - 14:53

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега