Црна Хроника | 18.10.2017 - 14:50
Тешка сообраќајна несреќа се случи пред околу еден час на патниот правец Градско-Прилеп, на Плетвар, при што еден од...
Црна Хроника | 18.10.2017 - 13:24
Вистински хорор ја потресе Македонија кога вчера во 13 часот и 30 минути во полициска станица, 26-годишната П.Н. од...
Македонија | 18.10.2017 - 12:15
По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка определи...
Македонија | 18.10.2017 - 10:37
Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу...

СТАВ

Познавањето на македонскиот јазик е клучен интегративен фактор во Македонијa

Според Уставот на РМ и според Охридскиот (Рамковен) договор, официјален е единствено македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, што го одразува унитарниот карактер на нашата држава. Уставот неможе да се менува со...

Болни амбиции и државно раскрчмување

Ете дојде и тој ден мандатар на новата „македонска“ влада да ни биде ни помалку ни повеќе туку велепредавникот, фарисејот, луциферот. Човекот кој со странското сценарио во рака не продаде сите без око да му трепне....

Не удирајте по грбот на народот

Заев покажа дека е подготвен да употреби оружје за да ја оствари целта и тоа го стори. Спротивно на членот 43 од Законот за Собранието. Телохранители на раководството на СДС влегоа во Собранието наоружани со пиштоли и...