Ако забележите портокалова или зелена точка на екранот на мобилниот не е добар знак- можно е некој да ве снима

 Откако се разочаравме од примарните апликации, кои се ресетираат во системот iOS 14, време е да ве направиме среќни со некои добри работи!

Apple најде одличен начин да им соопшти на корисниците на iOS 14 кога нивниот телефон користи камера и микрофон.

Со зголемениот број апликации кои се обидуваат да пристапат до микрофонот и камерата на телефонот дури и кога корисникот не знае и не е свесен за тоа, новата опција со портокалова и зелена точка е одличен начин да му го каже на корисникот само тоа - еј, вашиот iPhone користи камера и / или микрофон! Ако не сте активирале една од апликациите, на кои во моментот им треба микрофон и / или фотоапарат за работа, тоа не е добар знак и значи дека некои од апликациите тајно снимаат, фотографираат или земаат примероци на глас, можеби дури и снимаат звук.

Една мала портокалова или зелена точка се наоѓа веднаш до засекот и над пиктограмот, т.е. над индикатори за јачина на мрежен сигнал. Тоа е јасно видливо и се појавува на екранот над сите апликации во сите ситуации кога iOS 14 открива употреба на видео или аудио хардвер на телефонот.

Кога ќе забележите портокалова и зелена точка, корисниците имаат можност да видат во контролниот центар панел која апликација користи пристап до камерата и / или микрофонот. Ако станува збор за апликација што корисникот ја користи во тоа време, тоа е во ред, но ако микрофонот и / или камерата се активирани од апликација што корисникот не ја користи во тоа време, тогаш на таа апликација треба да се одбие дозвола за пристап до хардверот на телефонот без прашање или да се избрише - штом скришно се обидува да стори нешто, тоа не е добра апликација!

За корисниците на iPadOS 14, точката е портокалова кога се користи микрофонот и зелена кога се користи камерата на уредот, што е иста како и за корисниците на iPhone. Точките може да се прикажат одделно или заедно, ако и опциите за фотоапарат и микрофон се активираат истовремено.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.09.2020 - 14:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега