Бројот надмина над 500 - една општина во Скопје е мини жариште на коронавирусот

Министерството за здравство вчера информираше дека по направени 771 тестирања, биле регистрирани 161 новозаразени лица во Македонија, а уште 12 пациенти починале.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера пред новинарите предупреди дека ситуацијата е алармантна и дека ако не се почитуваат мерките, следен чекор е полициски час.

Тој кажа дека засега мини жаришта на вирусот во земјава се Скопје и Струмица.

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава.

Најмногу активни случаи во скопските општини има во Аеродром (534) по што следуваат Карпош (446) и Центар (445).

Во Кисела Вода како активни се водат 320 случаи, Гази Баба (280), Ѓорче Петров (216), Чаир (115), Бутел (111). Другите скопски општини имаат помалку од 100 активни случаи.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.10.2020 - 08:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега