Димовски: За 10 дена, 8 мртви- ситуацијата со Ковид-19 во Велес е страшна и загрижувачка

Илија Димовски, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, денеска се огласи по повод најновата ситуација со коронавирусот во Велес.

Тој посочи дека ситуацијата е алармантна, и дека покрај вчерашните четири загубени животи од Ковид-19, денеска има двајца починати.

Димовски го повика министерството за здравство да провери на што се должи високата стапка на смртност.

„Страшно и загрижувачки...

Во Велес во ЈЗУ Општа Болница:
денес - 2 мртви
вчера - 4 мртви
за 10 дена - 8 мртви
Јавно го замолувам Министерот за здравство Венко Филипче и
Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë

да ги проверат причините за високата смртност во Велес и да превземат итни мерки.' напиша Димовки.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 12:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега