Едноставни трикови за правилно чистење на екрани

Посовремените телевизори и уреди кои имаат LCD или OLED екрани бараат малку поинакво одржување од старите модели на телевизори.

Според експертот за чистење на Американскиот институт за чистење Џесика Ек, за современите екрани мора да бидете многу внимателни при изборот на средствата со кои планирате да чистите.

Првото правило при чистење на екранот е да користите крпи од микрофибер, бидејќи поновите екрани се почувствителни. Материјалот на оваа ткаенина содржи микрофибер чиј притисок на екранот ја намалува можноста за гребнатини.

 

Овие површини исчистете ги со лесни движења, за да не се уништат пикселите, а тоа особено се однесува на аглите на уредот. Дополнително, се наведува дека крпата за чистење на уредот треба да биде исклучиво наменета за слични површини, за да не останат траги од други површини.

Кога станува збор за изборот на средства, можете да користите секакви средства наменети за чистење на екранот, но не го нанесувајте директно на уредите. Нанесете го средството на крпата и потоа исчистете ги екраните. Како последен совет се наведува дека треба да избегнувате чистење во кругови, за да не се појавуваат линии.

03.06.2023 - 13:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега