Епл планира производство на автомобили

Американската технолошка компаниа Епл продолжува со развој на технологијата на автономни возила и планира во 2024 година да произведе патнички автомобил, што би ја користел нејзината технологија за батерии.

Клучно за стратегијата на Епл е новиот дизајн на батериите, со кој „радикално“ би се намалиле трошоците и ќе се зголеми растојанието што ќе го поминат возилата.

Се уште не е познато кој ќе ги составува автомобилите на Епл, но се очекува компанијата да се потпре на партнерите во автомобилската индустрија. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.12.2020 - 19:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега