Филипче најави: Одлука за отворање на границите во текот на наредната недела

Земјите од регионот во текот на наредната недела се очекувада донесат конечна одлучат за слободен премин и отворање на границите, најави министерот за здравство Венко Филипчев о емисијата „Патот кон” на ТВ Алсат-М. Иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата недела, промената на режимот на слободно движење на граѓаните од регионот ќе има епилог на следната онлајн средба меѓу земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција.

Филипче повтори дека епидемиолошката состојба е слична во целиот регион, па властите во земјите најавија координативен совет за заедничко дејствување во донесувањето на одлуки за борба против пандемијата. Но, претходно треба да се укине условот за ПЦР-тест за да се премине границата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.09.2020 - 08:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега