Фотографија за која зборува цел свет: Во моментот кога Бајден положи заклетва мистериозен човек клечел покрај гробот на неговиот син

Додека Бајден положуваше заклетва како претседател на САД во Вашингтон влера, сеќавањето на неговиот покоен син Бо Бајден остана живо во неговата матична земја.

Во моментот кога новиот претседател положи заклетва, новинарката Патриша Талорико возела покрај гробот на Бо во дворот на католичката црква Свети Џозеф во Гринвил, Делавер.

Таа виде мистериозен униформиран човек кој клечел на гробот на Бо и направила неколку фотографии од човек кој „ја наведнал главата и ги стискал рацете“, напиша во средата за Делавер Њу  Журнал.

Нејзината фотографија и приказната зад неа станаа вирални на социјалните мрежи.

Мистериозниот човек кој му оддаде почит на гробот на Бо не беше единствената личност што ја имал на ум поранешната Национална гарда на денот на инаугурацијата.

Во вторникот, ден пред инаугурацијата, Џо Бајден одржа говор во Третиот резервен центар на Националната гарда во Кастел, именуван по мајорот Џозеф Р.Бо Бајден.

„Жал ми е што тој не е тука“, рече Бајден во емотивниот говор. „Затоа што требаше да го претставиме како нов претседател.“

Бо почина во 2015 година на 46-годишна возраст од рак. По неговата смрт, Bо Бајден заклучи дека не може да се кандидира за претседател на изборите во 2016 година, бидејќи тој и неговото семејство сè уште жалат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.01.2021 - 11:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега