Најмалку 155 деца загинаа во силниот земјотрес во Авганистан

Обединетите Нации соопштија дека најмалку 155 деца загинаа при земјотресот минатата недела во југоисточен Авгани стан.

Организацијата на ОН за хуманитарни прашања информираше за 250 деца повредени за време на земјотресот во планинските села во провинциите Пактика и Хост, кај границата со Пакистан.

Најмногу загинати деца има во тешко погодениот Гајан во Пактика.

27.06.2022 - 12:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега