ГРОМ: Народот нема да го даде името и да го смени идентитетот

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) денеска порача дека  народот нема да дозволи да се менуваат името и идентитетот на Македонија и оти никој не треба да дискутира за тоа ниту пак да има референдум.

– За името не треба да се дискутира, а не е потребен ни некаков референдум. Никој во Република Македонија го нема тоа право. Едноставно затоа што истото не е добиено на референдум ниту пак на референдум да се менува. Но, како што и Грците имаат свои црвени лини така и макадонската влада (држава) треба да има свои црвени линии, рече организацискиот секретар на ГРОМ Ѓорѓи Чакарјаневски на прес-конференција на која се осврна на објавите за можниот прием на државата во НАТО.

Според Чакарјановски, на сите им е јасно дека не е можно Република Македонија да биде примена во НАТО под привремената референца ФИРОМ. Инаку, посочи, тоа би го сториле досега и поспособни и повлијателни политичари од Зоран Заев.

– Заев е тој што е подготвен да го смени името, но Македонија не е. Народот на Република Македонија нема да го даде името и нема да го смени идентитетот, рече Чакарјановски.

 

 

 

12.06.2017 - 14:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега