Секој Андроид има тајни кодови - напишете ги овие шифри и дознајте што може да се случи со телефонот

Она што многу корисници на Андроид телефоните не го знаат е дека од менито за повик можат да дојдат до разни кодови кои прикажуваат скриени менија, сервиси и останати тајни работи во самиот телефон.

Имајте в предвид дека некои кодови се скриени токму од причина што не треба да му бидат достапни на корисникот, кој доколку внесе погрешни податоци, може да го распие телефонот.

Исто така, пред да внесете некој код, важно е да знаете дека поедини не функционираат на сите уреди, бидејќи се наменети само на една серија удери или одреден модел.

*#06# – IMEI бројот

*#0*# – Сервисно мени за врвните модели од Galaxy серијата

*#*#4636#*#* – Информации за уредот, кориснички статистики и батеријата

*#*#34971539#*#* - детали за камерата

*#*#273282*255*663282*#*#* – Инстант бекап на медијата

*#*#197328640#*#* – Активација на тест модот на уредот

*#*#232339#*#* – Тест за безжичната мрежа

*#*#0842#*#* – Тест за вибрациите и позадинското осветлување

*#*#2664#*#* – Тест за екранот осетлив на допир

*#12580*369# – Информации за софтверот и хардверот

*#9090# – Дијагностички информации

*#9900# – System dump mode

*#301279# – HSDPA/HSUPA контолно мени

*#7465625# – Поглед на статусот на заклученоста на телефонот

*#*#7780#*#* – Ресетирање на партициите за податоци на фабричките поставки

*2767*3855# – Форматирање на уредот на фабричките поставки (внимателно бидејќи ова ги брише сите податоци)

*#*#7594#*#* – По внесувањето на овој код, телефонот ќе се гаси само со стискање на копчето за заклучување, без да ви нуди дополнителни опции

*#*#232338#*#* - приказ на WiFi MAC адресата

*#*#1472365#*#* - брз GPS тест

*#*#1575#*#* – Поширок GPS тест

*#*#0*#*#* – Тeст на LCD екранот

*#*#0289#*#* – Аудио тест

*#*#0588#*#* – Тест на сензорите за близина

*#*#3264#*#* – Приказ на верзијата на RAM-от

*#*#232331#*#* – Тест за Bluetooth

*#*#232337#*# – Bluetooth адресата

*#*#7262626#*#* – Field тест

*#*#8255#*#* – Следење на Google Talk сервисот

*#*#3424#*#* – Тест функција за HTC уредите

*#*#4636#*#* – HTC инфо мени

##8626337# – Стартувај VOCODER

 

 

 

08.02.2018 - 23:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега