Конечно- произведен е првиот телефон за слепи лица

Една британска компанија го произведе првиот мобилен телефон за слепи лица, кој користи процесор што е во состојба да создава персонализирани копчиња во Брајова азбука.

Ваквиот телефон е прв комерцијален телефон наменет за луѓето кои слабо или воопшто не гледаат. Тој меморира четири броеви кои можат веднаш да се повикаат, а има и две копчиња за повик и прекин на повикот.

Изминатите години постоеле многи Брајови телефони, но ниту еден не бил комерзијален, односно не бил достапен на пазарот.

09.06.2014 - 12:00
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега