Нови цени на горивата од полноќ


Регулаторната комисија за енергетика денеска напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата.

Минатата недела имаше намалување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намали за 1,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалија за 1,00 ден/лит. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 0,306 ден/кг и сега изнесува 42,629 ден/кг.

Моменталните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 95 83,00 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 98 85,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 73,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 72,50 (денари/литар)

 

Мазут М-1 НС 42,629 (денари/килограм)

 

27.05.2024 - 08:54

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега