Овие невидливи тоскини ве трујат во домот

Дали некогаш сте мислиле дека сте повеќе заштитени дома од штетна токсична изложеност отколку кога сте надвор? Всушност, воздухот во затворените простории обично содржи повисоки концентрации на токсини од надворешниот воздух.

Така, нашето здравје и безбедност зависат од изборот на производите што ги бираме. Повеќето конвенционални производи содржат добар дел од штетните хемикалии кои влијаат на вашето здравје.

Подолу се наведени најчестите отрови кои царуваат во затворените простории:

Пестициди

Што се пестицидите?

Ова се хемикалии кои се користат за контрола на различни штетници кои штетат на земјоделските култури. Повеќе од 1 милијарда пестициди се користат во САД секоја година. Пестицидите можат да направат многу штета на вашето здравје. Пестицидите се поврзани со зголемен ризик од дијабетес, рак, аутизам, дебелина, автоимуни болести како проблеми со тироидната жлезда и Паркинсонова болест. Изложеноста на пестициди може дури да доведе до неплодност и вродени дефекти кај децата.

Каде се наоѓаат пестицидите?

Еден од најраспространетите начини на кои сме изложени на пестициди е преку овошјето и зеленчукот што го купуваме. Работната група за животна средина објавува годишна листа на овошје и зеленчук со највисоки нивоа на остатоци од пестициди. Сегашните врвни 12 се јаболка, целер, спанаќ, праски, кајсии, грозје, зелена салата, сладок пипер, краставици, компири, јагоди и боровинки.

Бидете сигурни да купите органско овошје и зеленчук. Органската храна се одгледува без употреба на пестициди. Ако не можете да си дозволите органски, мора да преземете неколку чекори за да се заштитите од експозицијата кога јадете конвенционална храна. Еден начин е да се мијат зеленчукот и овошјето колку што е можно поцелосно. Ова ќе помогне да се ослободиме од некои остатоци од пестициди. Поефикасен начин би бил да го олупиме надворешниот слој.

Фaталати и поливинил хлорид

Kаде се наоѓаат?

Фaталатите најчесто се наоѓаат во играчките, средства за чистење во домаќинството, козметика, производи за лична нега, пакување на храна, мебел, тепих, завеси за туширање, пластична медицинска опрема, па дури и детска формула и храна за бебиња. Фталатите исто така се користат како растворувачи во многу видови козметика, спрејови за коса, дезодоранси, лакови за нокти и парфеми.

Фаталите се поврзани со голем број сериозни здравствени проблеми, како што се неплодност, дебелина, астма и алергии, како и леомиоми и рак на дојка. Тие се исто така познати како ендокрини нарушувања, кои влијаат на хормонските системи.

Најочигледен начин е да се купат производи без ПВЦ содржина. Многу компании, исто така, воведоа играчки без фетлат и други производи за бебиња. Дополнително, ако купите козметика, внимавајте да ја проверите етикетата на состојката. Списокот на состојки може да ги вклучи или само да спомене само мирис, кој веројатно ги содржи. Алтернативите на ПВЦ дома ќе вклучуваат природни материјали како што се дрво, бамбус и метал.

Тешки метали

Тешките метали вклучуваат секој метален хемиски елемент кој има релативно висока густина и е токсичен или отровен при ниски концентрации. Најчестите тешки метали за кои сме изложени се жива, олово и арсен.

Тешките метали може да се најдат во вода за пиење, бои, пестициди, дезодоранси и градежни материјали. Изворите на храна како што се зеленчук, зрна, овошје, риба и школки може да се загадат со тешки метали преку нивната околина и / или вода.

Изложеноста на овие метали може да доведе до сериозни здравствени последици како што се рак, оштетувањето на органите, оштетувањето на нервниот систем и автоимуните болести. Дополнително, тоа доведува до заболувања на бубрезите, циркулаторниот систем и може да предизвика проблеми со плодноста.

Најважниот начин е да се инсталираат филтри за вода.

Избегнувајте производи направени со ПВЦ, како што се тефлонски садови.

Користете ладна вода за готвење и правење кафе или чај.

Овие најчести токсини кои се наоѓаат дома се огромна закана за вашето здравје и здравјето на вашето семејство. Избегнувајте да бидете изложени на кој било начин.

15.08.2022 - 23:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега