Полицијата со нови детали: На Болдвин му било дадено оружје, а биле пронајдени и други вистински куршуми

Се огласија и од полицијата која го истражуваше случајот за смртта на младата снимателка, која глумецот Алек Болдвин ја испука за време на филмска сцена, ненамерно.

„Куршумот што ја уби Хачинс е пронајден во рамото на Соуза“, изјави шерифот на округот Санта Фе, Адам Мендоза, на првата прес-конференција.

Засега немало да бидат покренати криминални обвиненија против него. Полицијата кажа дека на сетот се пронајдени околу 500 куршуми, меѓу кои имало и вистински.

„Истрагата и натаму е во рана фаза, но некои факти се јасни: оружјето му било дадено на Болдвин. Оружјето било функционално и од него бил испукан вистински куршум. Остануваат прашањата за присуството на вистинската муниција на сетот. Треба да утврдиме како и зошто се нашла таму, зашто не требала да биде таму“, изјавија од полицијата.

27.10.2021 - 20:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега