Поплави и лизгање на земјиштето на Хималаите: Загинаа најмалку десетина луѓе, илјадници туристи блокирани

Најмалку 10 лица загинаа во поплави и лизгање на земјиште во хималајските региони во Индија и Непал по обилните врнежи во четвртокот, соопштија локалните власти. Обилните врнежи оставија 2.400 туристи блокирани во североисточната индиска држава Сиким.

Според официјални лица, шест лица загинале во индиската држава Сиким, а уште четворица загинале од лизгање на земјиште во соседната непалска провинција Коши, пишува Си-Ен-Ен.

„Континуирано врне дожд во последните 36 часа, ги најдовме телата на загинатите и им беа предадени на семејствата“, изјави за Си-Ен-Ен окружниот судија во Сиким, Хем Кумар Четри, додавајќи дека најмалку 45 куќи, патишта, мостови и инфраструктурата се „сериозно оштетени“ од врнежите.

Се граничи со Бутан и Непал, североисточната држава Сиким е позната по своите живописни хималајски пејзажи, со 28 планински врвови, 21 глечер и повеќе од 200 езера. Но, како и секој планински регион, тој е подложен на смртоносни поплави и лизгање на земјиштето.

14.06.2024 - 16:37

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега