Привршуваат ли нашите одмори во Медитеранот?

Со оглед на тоа дека екстремните топлотни бранови стануваат норма, медитеранската клима наскоро може да стане пречка за пријатен одмор, пишува британскиот портал.

Угледниот британски портал Телеграф се осврна на фактот дека промената на летните температури се уште влијае на популарноста на туристичките дестинации, а дека екстремните горештини и тропските бранови само ќе ја направат климата непријатна за пријатен одмор.

„Тешко е да се поверува, бидејќи токму сега се случува спротивното. За неколку недели, милиони британски семејства ќе се горат додека слегуваат од авионите во Палма де Мајорка, Палермо и Пафос. Но, тоа е оваа топлина тоа еден ден ќе значи крај на летните одмори во Медитеранот, како и Дубаи во август, ќе биде премногу непријатно да се биде во него“, пишува британски Телеграф.
Според сите проценки, ова дефинитивно не е само хипотетичка претпоставка, бидејќи сите сме сведоци на тоа дека температурите стануваат неподносливи, и дека секојдневно не очекуваат топлотни бранови.

Ова го поткрепува и фактот што Грција го забележа најраниот тропски бран, во Каталонија за време на Велигден имаше предупредување за рационално консумирање на водата поради рекордната суша, додека на Сицилија забележаа температури повисоки од 48 степени Целзиусови во 2021 година, да не споменете го фактот дека сицилијанските куќи ги одвраќаа туристите минатата недела поради недостаток на вода.
Британскиот магазин посочува и дека Европа отсекогаш доживувала вакви сезонски тропски бранови, но претходно тие не биле ниту толку драстични, ниту толку чести. Според Службата за климатски промени Коперник, тука се десетте најтопли години забележани од 2000 година.

Минатата година температурите низ Европа беа 1 степен над просекот и достигнаа над 2 степени над прединдустриските нивоа.

„Изгледа дека ова лето може да има повеќе рекордни температури“, изјави за Телеграф Роси Мамат, метеоролог од Универзитетот во Ридинг.

Како што растат температурите, први ќе „настрадаат“ жителите на јужна Европа.

Стапката на смртност поврзана со топлина во Европа се зголеми за 30 проценти од 2003-12 до 2013-2022 година, според извештајот на Lancet.

Подолгите, потопли и суви лета предизвикуваат и суши, кои пак влијаат на земјоделството и производството на храна, оштетување на инфраструктурата и уништување на живеалиштата. Средоземното Море се загрева побрзо од глобалниот просек и се предвидува дека до 2100 година ќе порасне и до еден метар.

Одморалиштата низ Алпите претрпеа малку снежни врнежи во последните зими, а многумина почнаа да се свртуваат кон моделот на летниот туризам. Ова значи повеќе велнес опции, повеќе туризам за гледање ѕвезди, повеќе културни фестивали…

Можеме да очекуваме и дека сезоната ќе биде продолжена и ќе го вклучи велигденскиот одмор, а периодот од средината на мај до октомври може да стане сè попопуларно време за одмор.

Портпаролот на Андронис, кој има шест хотели низ Санторини и Парос, наведува дополнителна причина за зголемувањето на резервациите за висока сезона:

„Мај и септември стануваат попрометни од традиционалните месеци за летни одмори јули и август. Репутацијата на летните месеци како многу зафатени доведе до обратен тренд, каде што сега гледаме најмала пополнетост во месец август во текот на сезоната .

25.06.2024 - 22:10

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега