Проверете: Овие се цените на лежалките во Грција

„Која е цената на лежалките во Грција“ е веројатно најчесто поставуваното прашање од мај до крајот на сезоната, особено од сите оние кои летуваат во оваа земја.

Цените варираат, од високи до доста пристапни, според мислењето на туристите, па доколку се решите да се сончате и одморите во некој од локалите на плажа, за тоа ќе треба да потрошите од 5 до 20 евра, а на некои места и многу повеќе.

На Халкидики има многу барови на плажа кои даваат бесплатни услуги, а наплаќаат само минимална потрошувачка (од 5-20 евра), односно кафе, сок, безалкохолни пијалоци. Од друга страна, има „луксузни“ барови, кои спаѓаат во втората категорија со повисоки цени – од 35 евра, па дури и до 50.

Во Неа Каликратија, една од најголемите плажи на Халкидики, наградена со сино знаме, има различни барови на плажа каде посетителот не е обврзан да плати за лежалки (две лежалки и чадор). За тоа задоволство мора да нарача пијачка, па на пример за 1,5 евро може да земе вода или 4 евра за кафе и да остане цел ден на плажа.

Според туристите, кои ги споделуваат своите искуства во групата Live from Greece, цената на лежалка на плажа во Ханиоти е 12 евра, додека една туристка вели дека плаќала 15 евра.

Во Калитеа, бар ќе ви наплати сет за плажа (1 чадор и 2 лежалки), за што ќе треба да одвоите 12 евра, истиот сет на тревник чини 10 евра, додека ВИП комплетот (1 чадор, 4 лежалки и 1 голема перница) чини 35 евра. На една плажа, оваа цена вклучува „сеф за складирање работи“, така што не мора да се грижите дали нешто ќе ви недостасува додека сте во вода.

Во Пефкохори повеќето барови на плажа работат со минимална наплата од околу 20 евра. Според дел од туристите, уживале на плажа за 15 евра, за што добиле лежалки и столчиња по свој избор, а има и понуда од 15 евра и две пијачки. Секако, има и барови на плажа каде за да уживате во пливањето во зависност од услугите што ги сакате, доволно е да ја ставите раката подлабоко во џеб и да платите минимална цена од 50 евра или повеќе.

На една од плажите на Ситонија, поточно на местото Сикиа, се наплаќаат 5 евра за комплет чадори и лежалки.

Законот ги испрати во заборав скапите лежалки

Оваа сезона пливачите ги чека важен новитет кој им оди во прилог. Грција усвои нови прописи со кои се бара половина од секоја плажа да нема лежалки и мебел. На овој начин туристите можат без никакви трошоци да престојуваат на плажите, доколку со себе си понесат пешкири, постилки и чадори.

Според законот, 70 проценти од просторот на која било плажа мора да остане без лежалки за да се направи место за одмор на туристите поорганизирано и да се спречи гужвата.

Со новата регулатива се воведува и правило дека 85 отсто од плажите во заштитените подрачја се бесплатни, а лежалките се целосно забранети во еколошки чувствителните подрачја. На овие места ќе се формираат таканаречени недопирливи плажи на кои нема да може да се користат лежалки.

Пуштена е во функција и апликација за плажи преку која туристите можат да поднесат жалба доколку не се почитуваат овие прописи.

Со отворањето на апликацијата „MiCost“, корисникот треба да ја лоцира областа на интерес или со пребарување на мапата на апликацијата или со „скенирање“ на QR-кодот на концесијата, кој нужно ќе биде прикажан на знакот на плажата. Штом се наоѓа областа, на екранот на мобилниот се прикажуваат полигонот за концесија и неговите детали (локација, почеток – крај, употреба, површина).

Доколку граѓанинот открие произволно окупирање на земјиште или попречување на слободен пристап, гореспоменатите жалби може да ги поднесе преку апликацијата, со избирање на одредена концесија или одредена точка на картата доколку нема активна концесија.

20.06.2024 - 20:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега