Русите се колнат во овој лековит рецепт: Подгответе моќен напиток кој е вистинска „бомба“ за имунитетот

Топлиот напиток треба да го консумирате двапати дневно, пред оброк, а за неколку денови ќе почувствувате промена, повеќе енергија и елан.

Сезоната на настинки и грипови е во тек, а покрај нив и омикрон сојот се шири со молскавична брзина, па од голема важност е навреме да мислите за вашиот имунитет, како по пат на суплементи, исхрана богата со овошје и зеленчук, така и со моќни природни напитоци кои ќе го закрепнат организмот.

Покрај вообичаената лимонада, свежо цедените сокови и билни чаеви, во Русија луѓето со години посегнуваат по вистинскиот еликсир на здравјето кој се покажал како моќен во текот на зимата.

Рецептот е многу едноставен, а ќе ви бидат потребни само неколку лековити состојки:

- Литар флаширана вода;

- Ќесички црн чај;

- Лажичка цимет;

- 1 чаша свежо цеден сок од портокал;

- 1 чаша свежо цеден сок од ананас;

- 1 чаша свежо цеден сок од лимон;

- Свежо нане.

Подготовка:

Во тенџере ставете ја водата и ќесичките црн чај и оставете да провријат, па додадете цимет, лимонов сок, а потоа и портокалот и ананасот. Варете неколку минути и исечкајте свежо нане.

Топлиот напиток консумирајте го двапати дневно, пред оброк, а за неколку денови ќе почувствувате промени, повеќе енергија и елан.

Црниот чај е богат со полифеноли, и е одличен антиоксидант. Полифенолот ја блокира оштетената ДНК и така позитивно влијае на нашето целосно здравје.

 

25.01.2022 - 14:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега