Трамп сака да ја забрани апликацијата ТикТок, Мајкрософт преговара да ја купи

Компанијата Мајкрософт наводно преговара за купување на кинеската видео апликација ТикТок откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ја разгледува можноста да ја забрани апликацијата во САД.

ТикТок е во сопственост на кинеската интернет компанија БејтДенс, чија вредност се проценува на 100 милијарди долари. Според американската администрација видео апликацијата претставува закана за националната безбедност.

Администрацијата на Трамп планира да и нареди на БејтДенс да го отуѓи американскиот имот што го стекна во 2017 година, што подоцна е припен кон ТикТок.

Администрацијата на Трамп разгледува и други потенцијални акции против БејтДенс, вклучително и додавање на кинеската фирма на така наречената „ентитетска листа“, која ги спречува странските компании да купуваат американски производи и услуги без посебна лиценца. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.08.2020 - 11:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега