Трамп: Се согласував со Путин

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека се согласувал со рускиот лидер Владимир Путин иако нивниот однос не бил секогаш мазен.

Поранешниот американски претседател додаде дека му е полесно да се справува со силни отколку со слаби лидери.

„Војната во Украина никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател. Срамота е. Толку мртви луѓе од двете страни, толку градови, села и згради се уништени. Да бев претседател, ништо од ова ќе се случеше, а тоа не се случи за четири години од мојот мандат“, рече Трамп, додавајќи дека ако повторно стане претседател, може да ја врати почитта што САД ја изгубија.

Трамп, како што наведе, бил добар и со Владимир Зеленски и со Владимир Путин, со кои, како што рече во интервју, се уште има добри односи.

Во исто време, според Трамп, тој бил груб кон неговиот руски колега, а како пример го навел фактот дека ја саботирал изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ – најголемиот руски проект.

Тој додаде дека гасоводот е наменет за снабдување со гас на цела Европа, а особено на Германија.

„Ги прашав Германците: „Зошто го правите ова? Ние ве браниме во НАТО, а вие планирате да плаќате милијарди долари месечно на Русија? Ние ве браниме, а вие им давате толку пари на луѓето од кои ве браниме? “, рече Трамп и се пофали дека ја спречувал изградбата на „Северен тек 2“, од што Владимир Путин не бил задоволен.

Сепак, нивниот однос остана добар, додаде Трамп. „Интересно е што ми е полесно да градам односи со силните отколку со слабите. Со слабите не се согласувам многу добро“, рече Трамп.

Самиот Путин во интервју за Такер Карлсон во февруари изјави дека има добри односи со Трамп. На почетокот на јуни, на средба со странските медиуми, Путин рече дека на Русија и е неважно кој ќе биде на чело на САД, бидејќи нема да има големи промени.

„Никој во Америка не е заинтересиран за Украина, тие се заинтересирани Америка да биде моќна и голема. Тие не сакаат да дозволат Русија да успее бидејќи тоа го гледаат како закана за нивната хегемонија“, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Следните претседателски избори во САД ќе се одржат на 5 ноември 2024 година. Главни ривали во изборната трка се американскиот претседател Џозеф Бајден и Доналд Трамп.

14.06.2024 - 16:55

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега