Венера конечно се движи по права линија: Следува период на изненадувања и ослободувачки искуства

Од 19 декември минатата година, ние сме под влијание на ретроградната Венера, која нè натера да преиспитаме некои сегменти од нашите животи, почнувајќи од односите, парите и колку и како се цениме себеси, како и она што го поседуваме.

Конечно во сабота, 29.1. Венера се движи во директно одење со 11 степени на Јарец и полека го завршува периодот на преуредување. Многу околности стануваат се појасни и поизвесни, но Меркур сепак не држи во стари и нерасчистени искуства, а така ќе биде до 4 февруари.

Сабота е особено важен ден бидејќи ретроградниот Меркур и Плутон во знакот Јарец повторно се среќаваат, последен пат овој аспект би бил активен на 30.12. минатата година и како да не враќа на тоа место и ни овозможува подобро да разбереме некои теми и да навлеземе подлабоко во она што ни беше важно тогаш.

Во исто време, во сабота Венера оди напред и е во аспект со Уран. Нè очекува ненадејно и ослободувачко искуство. Можно е овие настани да бидат во согласност со искуствата што ги имавме во средината на ноември или средината на декември минатата година кога овој аспект беше на сила.

Како да ни паѓаат стари товари од плеќи, излегуваме од окови, одиме напред. Соединувањето на Венера и Уран е симбол на љубов, слобода и автентичност. Сè што можеме да живееме од срце и што е навистина најдобро за нас.

Има решение, увид, се се случи неочекувано и ненадејно. Подобро гледаме што се случи и полека го оставаме зад нас. Да одиме напред. Значаен датум ќе биде 2.3. кога Венера се враќа на местото од кое се движела наназад, а во исто време го допира Марс на истото ниво. Важно време за нашиот понатамошен правец во животот, без разлика дали се работи за љубов или друга приказна.

Животот се одвива во слоеви. Сè е испреплетено и поврзано. Една иста ситуација се открива во целост со текот на времето, не секогаш одеднаш. Понекогаш не го гледаме, па затоа е важно да бидеме присутни. Биди стрплив. Набљудувај. Нека ни покаже животот. И што е најважно, бидете мирни во место на неизвесност бидејќи тоа е само привремена позиција.

Штом ќе развиеме доверба во животот, сè е поедноставно. Вашиот секојдневен живот е вашето училиште, вашиот храм и вашата вера.

29.01.2022 - 13:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега