Герашенко: „Мобилизираните се борат со полицијата, велат дека не сакаат да умрат“

Антон Герашенко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, објави видео за кое вели дека е направено во руската област Омск.

„Во областа Омск, селото Болшеречје, група мобилизирани мажи се бореше со полицијата и руската војска. Демонстрантите ги удираа полицајците и извикуваа дека не сакаат да одат и да умрат во рововите“, напиша тој, пренесуваат агенциите.

Истите потсетуваат дека Владимир Путин на 21 септември најави делумна мобилизација во Русија, а министерот за одбрана Сергеј Шојгу потоа најави дека ќе бидат мобилизирани 300.000 луѓе.

24.09.2022 - 19:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега