Хутите испратија поздрав: Следуваат „воени изненадувања“ во Црвеното Море

Јеменските Хути денеска се заканија дека ќе воведат воени „изненадувања“ во нивните операции на Црвеното Море, јави Скај њуз.

Водачот на групата поддржана од Иран, Абдул Малик ал Хути рече дека групата има планови кои „нашите непријатели воопшто нема да ги очекуваат“.

Милитантите Хути постојано лансираат беспилотни летала и проектили против меѓународни комерцијални бродови од средината на ноември, велејќи дека дејствуваат во знак на солидарност со Палестинците во Газа.

 
29.02.2024 - 20:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега