САД: Авион пренасочен поради закана за бомба

 

Авионот кој леташе за меѓународниот аеродром во Лос Анџелес беше пренасочен кон Чикаго по закана за бомба.

Летот на Јунајтед 1533, со 202 патници, полета од меѓународниот аеродром Њуарк во 6:05 часот и слета на аеродромот во Чикаго околу 7:44 часот по локално време.

Полицијата потврди дека сите патници се евакуирани, а авионот се прегледува на оддалечена локација на аеродромот.

Според прелиминарниот полициски извештај, во бањата била пронајдена белешка во која пишувало дека авионот требало да експлодира.

Пронајдена е и сомнителна торба. ФБИ моментално го истражува овој случај.

21.02.2024 - 19:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега