Големите поплави во Оман однесоа 18 животи, непознат број на исчезнати


Обилните дождови ги зафатија Обединетите Арапски Емирати во вторникот, поплавувајќи делови од главните автопати, оставајќи напуштени возила на патиштата низ Дубаи и привремено го ставија сообраќајот во целосен застој на огромниот меѓународен аеродром во градот. Во меѓувреме, бројот на загинати во одвоените тешки поплави во соседен Оман се искачи на 18, додека непознат број луѓе се водат како исчезнати, пренесува „CBS News“.

Дождовите почнаа во текот на ноќта, оставајќи големи поплави на инаку сувите улици и аеродромските писти, додека силните ветрови придонесоа за прекин на летовите на меѓународниот аеродром во Дубаи, најпрометниот аеродром во светот за меѓународни патувања.

 

Аеродромот во серија објави на социјалните мрежи соопшти дека сите операции се стопирани на околу 25 минути во вторникот попладне, и дека сите дојдовни летови ќе бидат пренасочени „до подобрување на временските услови“.

Училиштата низ ОАЕ беа главно затворени пред невремето, а државните службеници главно работеа од дома каде што беше можно. Многу работници исто така останаа дома, иако некои отидоа на работа, а некои ги оставија возилата во длабоката вода на патиштата.

Властите испратија цистерни на улиците за да ја испумпуваат надојдената вода што навлегуваше во некои домови, принудувајќи ги луѓето да користат кофи за да се обидат да ги испразнат своите домови.

 

Дождот е необичен феномен во ОАЕ, но повремено се појавува за време на постудените зимски месеци. Многу улици и други области немаат одводнување поради недостаток на редовни врнежи од дожд, што ги влоши поплавите.

Дожд падна и во Бахреин, Катар и Саудиска Арабија.

16.04.2024 - 23:40

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега