Имаше 124 години - починала најстарата жена на светот

Франциска Сусано, познат по прекарот Лола Иска, почина во понеделникот вечерта во нејзиниот дом во градот Кабанкалан на Филипините.

Претставниците на локалната самоуправа велат дека таа била најстарата личност во светот, надминувајќи го претходниот рекордер за две години.
Локалните податоци тврдат дека Франциска Сусано е родена на 11. септември 1897. година.

Се верувало дека тајната на долгиот живот на Лола е исхраната која се состоела главно од зеленчук, со малку месо и без свинско месо.

25.11.2021 - 16:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега