Познат српски епидемиолог: Ако коронавирусот е природна мутација некаде во дивината тој нема да се откаже толку лесно од нас

Епидемиологот Радмило Петровиќ за РТС вели дека коронавирусот е присутен во големи количини во воздухот и дека секоја вакцина што е достапна, без оглед на тоа што станува збор, дава многу помалку несакани ефекти од средбите со вирусот.

Тој посочува дека мерките што се во сила не се лоши, но нивната примена е лоша. Ние сме многу недисциплиниран народ, вели д-р Петровиќ.

Епидемиологот Радмило Петровиќ вели дека со задоволство би примил секоја вакцина против коронавирус што ќе се појави во Србија.

„Не би примил никаква вакцина за која не го знам нејзиниот состав и начинот на производство, како е добиена, дали е мртва или жива вакцина или е од самиот антиген“, посочува Петровиќ.

Тој вели дека секоја вакцина, без разлика каква е, дава многу помалку несакани ефекти во споредба со средбата со „дивиот коронавирус“.

Д-р Петровиќ вели дека очекувана е бројката од 512 заразени.

„Кога целиот Балкан е таков каков што е, сигурно е дека тоа ќе се случи и кај нас“, посочува Петровиќ.

Само вакцина може да нè спаси “

.Д-р Петровиќ смета дека ПЦР тестирањето на влезот во земјата е излишно и непотребно.

"Само вакцината може да нè спаси еден ден. Она што го правиме сега, носејќи маски и водејќи грижа за растојанието помеѓу луѓето, сето тоа е слабо ефикасна мерка во однос на стекнување имунитет", смета Петровиќ.

Тој објаснува дека стекнувањето на имунитет може да се случи на два начина - со заболување или со вакцинација.

„Кога ќе се додаде процентот на заразени и создадени имунитет и оние кои примиле вакцина, треба да има најмалку 60 проценти од населението за вирусот полека да започнува да се смирува и да ја изгуби својата вирулентност“, вели Петровиќ.

„Ние сме многу недисциплиниран народ“

Кога станува збор за воведување нови мерки, д-р Петровиќ вели дека мерките што се во сила не се лоши, но нивната примена е лоша.

„Ние сме многу недисциплиниран народ и повеќето наши сограѓани сметаат дека носат маски со цел да ја исполнат желбата на Кризниот штаб и некои регулативи и треба да разберат дека ги носат за себе и за своето семејство“, нагласува Петровиќ.

Во светот, паралелно со зголемувањето на бројот на пациенти, расте растечкиот револт против епидемиолошките мерки и носењето маски. Д-р Петровиќ посочува дека луѓето не се свесни за ситуацијата.

„Можете да видите дека некои ласкаши сè уште дивеат, лобисти против вакцините, кои не ја разбираа суштината“, вели Петровиќ.

„Вирус присутен во големи количини во воздухот“

Петровиќ нагласува дека луѓето треба да носат маски и да ги почитуваат мерките бидејќи вирусот е присутен во голема количина во воздухот во затворените простории, а исто така и на отворено кога се присутни голем број луѓе, и нема циркулација на воздухот.

"Постои можност за аерогена инфекција. Моите колеги постојано велат дека тоа е инфекција со капки. Првенствено е така, но ако капките што ги исфрламе остануваат подолго во воздухот и се исушат, тие стануваат јадра на капки. Кога ќе се вдишат, може да се заразиме.Тоа е сега инфекција во воздухот “, објаснува Петровиќ.

Тој вели дека ако сите носат маски и држат дистанца еден месец, вирусот нема да исчезне, но значително ќе ослабне.

"Повеќе не сум толку оптимист. Ако некој вирус е програмиран некаде од зли луѓе, тој може да има одреден број пасажи и на крајот да исчезне сам по себе, но ако се случила природна мутација некаде во дивината, тој нема да се откаже толку лесно од нас". , вели Радмило Петровиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 09:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега